Psikoterapi Hakkında

Psikoterapi; hayatında psikolojik zorluklar yaşamakta olan kişilerin, sosyal, duygusal, ilişkisel ve psikosomatik şikayetlerinin üstesinden gelmesini sağlamak için psikoterapi eğitimi almış psikoterapistlerin uyguladığı bir tedavi yöntemidir. Psikoterapi tedaviye gelen danışan ile psikoterapistin işbirliği ürünü olarak ortaya çıkar.

Kişinin sorun olarak nitelendirdiği durumun tanımlanması, bu sıkıntının kaynağının keşfedilerek farkındalık sağlanması, bastırılan duygu ve düşüncelerin açığa çıkarak iyileştirilmesi ve sorunun yönetilebilir bir hale gelmesidir. Psikoterapi, kişinin yaşam kalitesini, bireysel huzur ve mutluluğunu arttırmayı hedefler.

Psikoterapist, yargılayan, akıl veren rolünde değildir. Aksine danışan ile birlikte onun dünyasından sürece bakarak, danışanın hazır olduğu süre içerisinde onun ihtiyaçları doğrultusunda hareket  eder. Danışandan mesleki bilgisi ile farklılaşan terapist, problemin kaynağının danışan için uygun olan süreçte ve biçimde çözümlenmesini destekleyen ve danışanını güçlendiren rolündedir.

Psikoloji, Psikolojik Danışmanlık, Psikiyatri alanlarında eğitim almış ve akredite edilmiş psikoterapi eğitimlerini tamamlamış olan uzmanlardan destek almanız önemlidir. Kadromuzda lisans ve yüksek lisans eğitiminin yanı sıra, farklı alanlarda akredite edilmiş psikoterapi eğitimlerini tamamlamış uygulayıcı psikologlar yer almamaktadır.

Kolektif Psikoloji Psikologları ve Psikoterapistleri, bizimle iletişime geçtiğinizde en doğru şekilde sizleri yönlendirecektir. Başvuru sebebinize  bağlı olarak beraber çalışabileceğiniz uzmanlar önerilecektir. Dilerseniz uzmanın bilgilerine web sayfamızda yer alan hakkımızda bölümünden ulaşabilirsiniz.

Psikoterapi sürecine başlayacak kişi veya kişiler mutlaka kendi talebi ve isteği üzerine sürece dahil olmalıdırlar. Psikoterapinin size ve sizin psikoterapiye uygun olup olmadığınız, nasıl bir süreç izleneceği ilk görüşmede belirlenecek ve psikologlarımız tarafından bilgisi size verilecektir.

Psikoterapi süreci, danışanın içgörü ve değişime açıklığı ve hazıroluşu ile belirlendiğinden her kişide farklılık gösterir. Sağlıklı bir süreç , kullanılan psikoterapi yöntemine göre değişmekle birlikte minimum fayda için ihtiyaç duyulan süreç  4- 6 seans sürmektedir. Daha kısa yapılacak çalışmalar danışmanlık niteliğinde olacaktır.

İlk seans için 0216 999 0 717 numaralı telefondan bizi arayarak randevu talep etmeniz gerekmektedir. İlk görüşmenizin hangi gün ve saatte yapılacağı size ve uzmana en uygun şekilde belirlenir. Sonraki görüşmelerinizi her görüşmeye geldiğiniz tarihte bir sonrakini organize ederek sürdürebilirsiniz.