İpek Turgut

Uzman Psikolog

2009 İstanbul Üniversitesi Psikoloji Bölümü mezunudur. Haliç Üniversitesi Uygulamalı Psikoloji Yüksek Lisans Programı’nı ikincil travmatik stres ve dolaylı travmatizasyon hakkında yazdığı tez çalışması ile 2014 yılında tamamlamıştır.

Lisans eğitimi süresince stajlarını; Adli Tıp Kurumu 6. İhtisas Dairesi ve Balıklı Rum Vakfı Hastanesi – Psikiyatri Servisi’nde tamamlamıştır.  İstanbul Tıp Fakültesi Psikiyatri Kliniği – Yeme Bozukluğu Servisi’nde Prof. Dr. Başak Yücel’in yönettiği bir proje kapsamında, Asistan Psikolog olarak görev almıştır. Yüksek lisans eğitimi süresince Bilişsel Davranışçı Terapiler ve klinik uygulamalarını içeren dersler almış ve DABATEM’de asistan Klinik Psikolog olarak yer almıştır. Yüksek lisans eğitimi sonrası Prof. Dr. Ebru Şalcıoğlu ile süpervizyon çalışmalarına devam etmiştir.

Mezuniyetinden sonra çeşitli özel anaokullarında okul sorumlu müdür / psikoloğu olarak görev almış ve 3-6 yaş arası çocukların psiko-sosyal gelişim takiplerini yürütmüş ve ebeveynlerine psikolojik danışmanlık vermiştir. Uzmanlık eğitimi sonrasında psikiyatri kliniklerinde ve psikolojik danışmanlık merkezlerinde psikoterapist olarak ergen ve yetişkinlere yönelik bireysel psikoterapi hizmeti vermiştir.

Uzmanımız Kolektif Psikoloji Eğitim ve Danışmanlık Merkez’inde ergen ve yetişkinlerle çalışmalarını sürdürmektedir. Bireysel danışmanlık hizmeti dışında Mindfulness (Bilinçli Farkındalık) konusunda atölyeler düzenlemekte;  5-17 yaş arası okul çağı çocuklarına CAS (Cognitive Assessment System) uygulamaktadır.

Deneyim sahibi olduğu çalışma alanları; panik bozukluk, agorafobi, obsesif kompülsif bozukluk (OKB), sosyal anksiyete bozukluğu (sosyal fobi), yaygın anksiyete bozukluğu, hastalık kaygısı, travma sonrası stres bozukluğu (TSSB),  uzamış yas, depresyon, öfke kontrol sorunları, duygu kontrolü sorunları ve anoreksiya nervoza, bulimiya nervoza, gece yeme bozukluğu, duygusal yeme, tıkınırcasına yeme gibi yeme bozukluklarıdır.

Yaklaşımı; bu sorunlar için tedavi başarısı bilimsel araştırmalarla gösterilmiş olan; Bilişsel ve Davranışçı Terapi uygulamalarını içermektedir. Bilişsel Davranışçı Terapilerin üçüncü nesli olan Mindfulness (Bilinçli Farkındalık) temelli psikoterapi yaklaşımları ile ilgilenmektedir. MBSR Eğitmen adayıdır ve Mindfulness Temelli Psikoterapi Yaklaşımlarını içeren eğitimlerine devam etmektedir.

Eğitim ve çalışma hayatı süresince katıldığı ulusal ve uluslararası kongrelerde yayınlanan sözlü ve poster bildirileri ve uluslararası yayın yapan akademik dergilerde yayınları bulunmaktadır.

SERTİFİKALAR

Cognitive Assessment System (CAS) / İstanbul Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi – 09.2016

Psikolojinin Tıbbi Uygulamarı Yetkinlik Sertifikası / T.C. Sağlık Bakanlığı – 06.2013

 

EĞİTİMLER

Mindfulness Temelli Stres Azaltma Programı (MBSR) Eğitmen Eğitimi (devam ediyor)/ Dr. Günter Hudasch. Maria van Balen, Lot Heijke, Doç. Dr. Zümra Atalay – Mindfulness Institute  

Mindfulness Temelli Bilişsel Terapi (MBCT) /Doç. Dr. Zümra Atalay – Mindfulness Institute

Travmada Müdahale Yöntemleri Atölye Çalışmaları / Travma Çalışmaları Derneği

DSM Eksen I ve Eksen II Bozuklukları için Yapılandırılmış Klinik Görüşme (SCID I ve II ) Egitimi / Doç. Dr. Selçuk Aslan – Psikoloji Organizasyonları ve Eğitimleri Merkezi (POVEM)

Bilişsel Davranışçı Terapi Kuramsal ve Uygulamalı Eğitimi / Prof. Dr. Hakan Türkçapar – Psikoloji Organizasyonları ve Eğitimleri Merkezi (POVEM)

Aşamalı Derin Kas Gevşetme Uygulama ve Süpervizyon Eğitimi / Doç. Dr. Özlem Sertel Berk – Türk Psikologlar Derneği (TPD)

Çocuk Ruh Saglıgı Egitimi / Dr. Selen Bütün Ayas – İç Gözlem Psikolojik Danışma Merkezi

Yetişkinlere ve Çocuklara Uygulanan Objektif Testler Eğitimi / Dr. Selen Bütün Ayas – İç-gözlem Psikolojik Danışmanlık Merkezi

  • Cattel 3A – 2A-Formları
  • Alexander Pratik Yetenek Zeka Testi
  • Porteus Labirentleri Testi
  • Benton Görsel/Sözel Bellek Testi
  • Standardize Mini Mental Test
  • Frostig Gelişimsel – Görsel Algı Testi
  • Ankara Gelişim Tarama Envanteri (AGTE)
  • Metropolitan Okul Olgunluğu Testi
  • Peabody Resim Kelime Eşleştirme Testi