Categories: Bireysel, İlişkiler ve Çiftler, Kişisel Gelişim Tags: , , ,

Stalklamak Aşk Acısını Uzatır mı?

Aşık oluyor, seviyor, evleniyor, boşanıyor ya da ayrılıyoruz. Her seferinde esas kızı ya da oğlanı bulduğumuzu düşünüyoruz ya da hiçbir zaman bulamayacağımızdan yakınıyoruz. Sonuçta neredeyse aşık olan herkes küçük ya da büyük hayal kırıklıkları ile karşılaşıyor. Bazı ilişkiler çeşitli krizler karşısında galip geliyor, bazı ilişkilerinse sonu mutlu bitmiyor.

 Ayrılık sonrası bir yas süreci gibidir !

Bir ilişkinin bitmesi çoğu zaman kolay olmaz, hatta ilişkiyi bitirmek isteyen kişi için bile zorlayıcı olabilir. Yaşamın günlük rutininde, gelecek planlarında ve geçmiş anıların hatırlanma şeklinde değişiklikler meydana gelir, birçok şeyin anlamı değişmeye başlar. Ayrılık sonrası neredeyse bir yas süreci gibidir ve yaşama yeniden uyum sağlamayı gerektirir.

Aşk Acısı ile Eski Sevgiliyi Stalklamak

Tam da bu noktada son dönemlerde artmaya başlayan ve süreci oldukça zorlaştıran bir davranış internetten eski sevgiliyi takip etmek. Bu davranışı ifade etmek için İngiliz melezi bir sözcük kullanılıyor yaygın olarak: “Stalklamak”.

stalking takip

Stalklamak – Stalking  Nedir?

Eski sevgiliyi facebook, twitter, instagram gibi sosyal medya ortamlarında takip etmek. Hayatında yeni birisi var mı? Üzgün mü? Yoksa unuttu mu? Ne çabuk unuttu! Bu yazdığı kesin benimle ilgili… En son nerede check-in yapmış? Başkalarının fotoğraflarını beğenmiş… Biraz merak, biraz huzursuzluk, biraz kaygı, biraz öfke derken dayanılması zor duygulanımların artması ve her türlü sosyal medya hesabını takip etmeden duramaz hale gelme… Bazen beş dakikada bir, bazen daha sık… Sonra yeni uygulamaları keşfedip takipte profesyonelleşme süreci. Bu uygulamaların eski sevgilinin Whatsapp’te ne zaman çevrimiçi olduğunu kaydedenleri bile var.

Eski sevgiliniz takipçiyse ve bunu sadece internet üzerinden yapıyorsa çok korkmaya gerek yok. İşin içine biraz gururun da girmesiyle genelde bu takip gizli bir şekilde sürdürülüyor. Ancak sinsice kendini hissettiren bir takip durumu varsa bu taciz olarak tanımlanabilir. Aslında “stalking” terimi daha çok bu davranışı ifade etmek için kullanılır ve bir kişiyi sistematik olarak ve rahatsız edecek şekilde takip etmek anlamına gelir. Fakat takipçi olan sizseniz daha dikkatli olmalısınız. Çünkü “stalklamak”, ayrılık sonrası yeni yaşama uyum sağlamada zorlandığınızın önemli bir göstergesi ve bu zorlanmayı sürdüren önemli etmenlerden birisidir.

Ayrılık Sürecini Sağlıklı Atlatmak Gerek!

Ayrılık sonrası yaşama uyum sağlamak için kişinin kaynaklarını çok iyi kullanması,yaşadığı duygulanımları ifade edebilmesi, ayrılık sürecini konuşması gerekir. Ancak sosyal medya aracılığı ile eski sevgiliyi takip etmek hiçbir işe yaramayan, aksine durumu zorlaştıran birçok düşüncenin aktif hale gelmesine sebep oluyor. Bu tarz işlevsiz düşünceler öncelikle zorlayıcı duygulanımlara, bu duygulanımlar, takip kısır döngüsünü pekiştiren davranışlara sebep oluyor. Sonuçta karşımıza sıkı bir takipçi çıkıyor. Takipçiliğin belki de en dezavantajlı yanı düşünceyi tek bir şeye odaklayarak bir tünel görüşüne sebep olması ve karşılaşılan zorluklarla ilgili olası çözüm seçeneklerinin görülmesini engellemesidir. Bu süreçte yaşanılan her zorluk eski sevgiliye bağlandığı için çözümler de ondaymış gibi düşünülebiliyor. Bu çözüm bazen intikam alma, bazen unutamadığını görmek isteme, bazense umarsızca geri dönmesini bekleme şeklinde olabiliyor. Çözüm sanılan bu hedefler kişinin mevcut durumu değiştirmek için çabalamasını engelliyor ve depresif bir ruh halinin temelini oluşturuyor. Oysaki yaşama yeniden uyum sağlayacak kişi mutlak suretle kendi duygularına, düşüncelerine, davranışlarına odaklanmalı ve tüm kaynaklarını kullanarak yaşamın yeni haline uyum sağlamak için çabalamalıdır.