Categories: Aile, İlişkiler ve Çiftler Leave a comment

İlişki/ Çift Terapisi Nedir?

Çiftler ilişkileri içerisinde zaman zaman iletişim güçlüğü, duygusal kopukluklar, öfke patlamaları, aldatma, cinsel isteksizlik ve benzeri konularda problemler yaşayabilirler. Evlilikle beraber birleşen geniş ailelerin de ilişkileri üzerindeki olumsuz yansımaları olabilir.

Duygusal kopukluklar beraberinde zaman zaman cinsel sorunları da getirebilir. Bu sebeple cinsel sorunları ilişkiden bağımsız bireysel sorunlar olarak görmek gerekmektedir.

Geçmiş yaşantılar, çözümlenmemiş ve tekrar eden problemler ilişkinin olmazsa olmazı olan iletişimi de bazen olumsuz etkileyebilmektedirve çifti kendi ilişkisi için çözüm yaratamayacak duruma getirebilmektedir.

İlişki kaotik bir hale geldiğinde, ilişkiyi mutsuzluğa, bireyleri umutsuzluğa sürükleyebilecek sorunlar yaşandığında ilişki terapisti profesyonel bir göz olarak devreye girmektedir. Çiftler ilişki terapisi ile ilişkisine nasıl davranması gerektiğini öğrenmektedirler.

Kötü ilişki yoktur, kötü davranılmış ilişki vardır. İlişki terapisinde imago çift terapisi ve çözüm odaklı terapi tekniklerini sıklıkla kullanmaktayız. İlişkinize hangi konularda kötü davranmışsınız bunu keşfetmekle başladığımız terapi sürecinde, farkına vararak telafi etmek, yanlış deneyimlerin yerine doğrularını koyabilmek üzerine çalışmaktayız.

İlişki terapisi bir yolculuk gibidir. İlk kurduğumuz ilişkiler olan ebeveyn ilişkilerinden başlayarak bugünkü ilişkimize, ilişkimizin geçmişinden bugüne ve ilişkimizin kendi döngüsü içinde bir yolculuktur. Başarılarımızı ve başarısızlıklarımızı gözlemleme fırsatı bulduğunuz, yüklerinizden arındığınız ve partnerinizi yeniden keşfettiğiniz bir yolculuk.

İlişki terapisi bir değişim sürecidir, bu süreçte emin adımlarla, fark ettiklerimizi sindirerek, deneyimleyerek ve yanlış öğrenilenlerin yerine yenilerini koymak için yer açarak ilerlemek oldukça önemlidir.

 

Psikolog Ezgi Başaran

Bir cevap yazın