Psikoterapi Hakkında Merak Ettikleriniz

Psikoterapi hayatında psikolojik zorluklar yaşamakta olan kişilerin, sosyal, duygusal, ilişkisel ve psikosomatik şikayetlerinin üstesinden gelmesini sağlamak için  uzman psikologların, psikolojik danışmanların uyguladığı çalışma yöntemidir. 

Psikolojik danışma süreci, karmaşık, belirsiz, anlaşılması ve içinden çıkılması zor, kaygı ve korku yaratan,  durumların daha anlaşılır ve tanınır hale gelmesi sürecidir.

Soyut ve belirsiz düşünceleri somutlaştırarak belirginleştirme, karanlıkta kalan duyguları, durumları, ilişkinin işleyişini aydınlatarak daha anlamlı hale gelmesi sağlanır.

Kişinin sorun olarak nitelendirdiği durum tanımlandığında ve anlaşılır hale geldiğinde , kişi kendini daha derinden tanımış ve sorunlarına yeni bakış açıları getirmiş olur.

Psikolojik danışma, Engel olarak varsaydığımız durumları, farklı açılardan değerlendirmek ve engellerimizi kaldırmaktır.

Psikolojik danışma, bastırılmış duyguların, derinlerden su yüzüne çıkartılması ve onlardan korkmadan yaşayabilmektir.

Psikoterapist Kimdir?

Kişinin yaşam kalitesini, bireysel huzur ve mutluluğunu arttırmayı hedefler.

Yargılayan, akıl veren rolünde değildir. Aksine danışan ile birlikte onun dünyasından sürece bakarak, danışanın hazır olduğu süre içerisinde onun ihtiyaçları doğrultusunda hareket  eder.

Danışandan mesleki bilgisi ile farklılaşan psikoterapist, problemin kaynağının danışan için uygun olan süreçte ve biçimde çözümlenmesini destekleyen ve danışanını güçlendiren rolündedir.

Düğümlenmiş düşünceleri ve ilişkileri beraber çözmek için size bu yolculukta eşlik edendir.

Psikolojik Danışma sürecinde, danışanın kendi içindeki güç kaynağının aktive olması, yani çözüm üretme becerisini, cesaretini, kendine güvenini ve yaratıcılığının açığa çıkarması desteklenir.

Danışanın kendi anlamlarını üretebilir hale gelmesi ile yaprakları dökülmekte olan ağaç yeşerir ve çiçeklenir.

Danışmanlık sürecinizde nasıl bir yol izleneceği ilk görüşmede belirlenir ve psikologlar tarafından bilgisi size verilir.

Danışanın, destek almaya hazır olması, değişime açıklığı her kişide farklılık gösterir. Süreç , kullanılan çalışma yöntemine, başvuru sebebinize ve çalışmaya hazır oluşunuza göre değişiklik gösterir. Bu sebeple sürecin ne kadar süreceği sizinle görüşme yapmadan belirlenemez.

18 Yaş üstü danışanlar , mutlaka kendisi randevu almalıdır. Eşiniz, sevgiliniz veya arkadaşınız sizin adına randevu alamamaktadır.  18 yaş altı çocukların sadece ebeveynlerine randevu verilmektedir.

İlk seans için 0216 999 0 717 numaralı telefondan bizi arayarak randevu talep etmeniz gerekmektedir.

İlk görüşmenizin hangi gün ve saatte yapılacağı size ve uzmana en uygun şekilde belirlenir. Sonraki görüşmelerinizi her görüşmeye geldiğiniz tarihte bir sonrakini organize ederek sürdürebilirsiniz.