Grup Terapileri

Psikodrama Yaşantı Grubu

Psikodrama Nedir?

Psikodrama, Dr. Jacob Levi Moreno (1889-1974) tarafından kurulmuş olan, gücünü insandaki yaratıcılık, spontanlık ve eylemden alan ve insanda varolan empati, tele ve transferans ilişkilerini araştıran bir grup psikoterapisi yaklaşım ve yöntemidir.

PSİKODRAMA, danışanların, dramatizasyon, rol oynama, ve dramatik benlik temsili yoluyla, eylemlerini sürdürüp sonuçlandırmaları yönünde cesaretlendirilmelerine öncülük eden bir yöntemdir.

Grup psikoterapisi, bu eğitimi almış grup psikoterapistleri tarafından yönetilen, 4-18 kişiden oluşan, uygun şekilde seçilmiş hasta ve/veya danışanlara uygulanan bir tedavi biçimidir.

Adeta içinde yaşanılan toplumun bir minyatürünü sağlayan grup psikoterapilerinde, hastalar/ danışanlar, kendilerini ve diğerlerini daha iyi anlama, tanıma ve kendilerini değiştirme, geliştirme fırsatı bulurlar.


Psikodramada, geçmişte kalan belli bir olaya ilişkin anılar, sonuçlanmamış süreçler, içsel dramalar, fanteziler, rüyalar, kişiyi gelecekte karşılaşılacak risklere hazırlayan kurgular, ilgili ruhsal süreçlerin prova edilmemiş halleri, somutlaştırılarak, şimdi ve burada canlandırılır.

Grup Kasım 2013 den itibaren her sene birden fazla kez düzenlenmektedir.

 

Grup Bilgileri

  • Başlangıç : Gruplarımız her yıl Eylül-Ekim ve Şubat Aylarında başlamaktadır.
  • Gruplara üye kabulü bireysel ön görüşme sonrasında belirlenir. Ön görüşmeler ücretsiz olup grup terapistiniz tarafından zoom üzerinden online olarak gerçekleştirilir ve 40 Dakika sürer. Ön görüşmenin amacı sizin gruptan fayda sağlayacağınızdan ve grubun sizin için doğru psikoterapi yöntemi olduğundan emin olmak, sizi tanımak olduğu kadar sizin de psikoterapistinizi tanımanız ve grup işleyişi hakkında bilgi almanızı hedeflemektedir.

   Gruplarımız kapalı grup olarak devam etmektedir.

   Kapalı grup nedir?  Grup üyeleri belirlendikten sonra grup süreci boyunca devam edeceğini kabul eder. Açılan bu grup, üyeleri belirlendikten sonra yeni katılımcılara kapatılır. Kapalı gruplar başladıktan sonra gruba yeni üye kabul edilmeyecektir.

   Grup başlangıç tarihleri, süresi ve saati:

   Cumartesi grubu/YÜZYÜZE:

  • Cumartesi günleri 16.00-21.00 saatleri arası

  • 8 Ekim 2022 başlangıçlı olarak, 2 haftada bir cumartesi günleri toplanarak 5 saatlik oturumlarda çalışacaktır. Grup 3 ay boyunca 6 oturum buluşmuş olacak toplam 30 saatlik çalışma yapılacaktır. Aylık çalışma süresi 10 Saattir.  (Grup dolmuştur. Bu gruba yeni başvuru kabul edilmemektedir.)

   Pazar Grubu/YÜZYÜZE :

  • Pazar günleri 11.00-16.00 saatleri arası

  • 9 Ekim 2022 başlangıçlı olarak, 2 haftada bir pazar günleri toplanarak 5 saatlik oturumlarda çalışacaktır. Aylık çalışma süresi 10 Saattir. 3 ay boyunca /6 oturum buluşmuş olacak toplam 30 saatlik çalışma yapılacaktır.  Yüzyüze Grup  Kolektif Psikoloji Ataşehir –İstanbul ofisinde gerçekleşecektir.

   Online Yaşantı Grubu

  • 29 Eylül 2022 Başlangıçlı olarak Perşembe Akşamları 19.30-21.30 saatleri arasında Zoom platformu üzerinden gerçekleştirilecektir. 
  • Şehir dışında yaşayanlar için büyük bir kolaylaştırıcı olan online gruplarda eklektik yöntem kullanılacaktır. (Dinamik PSikoterapi, Gestalt, Psikodrama). Zoom üzerinden yapılacak grup 3 ay sürecektir.

Tüm gruplarımıza aşağıdaki linkten başvuru yapabilirsiniz.

https://forms.gle/6DjHpYtaJJTHRTV69

0(216)999 0 717
bilgi@kolektifpsikoloji.com mail adresine mail atabilirsiniz.

 

Grup Lideri:

Uzm. Klinik Psikolog/Öğretim Görevlisi-Psikodramatist Ezgi Başaran

Detaylı özgeçmişi için https://kolektifpsikoloji.com/team-member/psikolog-ezgi-basaran/

 

 

Grup terapileri hakkında detaylı bilgiye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Yaşantısal Gruplar ve Psikodrama