Yükleniyor Etkinlikler

« Tüm etkinklerimiz

  • Bu etkinlik geçti.

Mindfulness Temelli Stres Azaltma Programı – MBSR

MBSR (Mindfulness Based Stress Reduction) Nedir?

Farkındalık becerilerini hayata katmaya ve stresli yaşam olayları karşısında yeni bir bakış açısı kazanmaya yönelik olarak Mindfulness pratiklerinin öğretildiği, etkinliği bilimsel çalışmalarla kanıtlanmış bir grup programıdır.

1979 yılında Dr. Jon Kabat-Zinn tarafından geliştirilmiş ve ilk olarak kronik ağrı hastaları ile uygulanmaya başlanmıştır. Günümüzde ise dünyanın pek çok ülkesinde; kronik fiziksel ağrı, kanser ya da depresyon, kaygı bozukluğu yaşayan kişilere sağlık hizmetleri kapsamında; Almanya ve Hollanda’da okullarda ve Google, Apple gibi firmalar başta olmak üzere iş yaşamında yaygın olarak uygulanmaktadır.

Güncel bilimsel bulgulara göre MBSR programı; iyi oluşu, fiziksel ve duygusal sağlığı güçlendirme, kaygı ve stres yönetimi,  duygu ve tepki düzenlenme,  zorlayıcı duygu ve durumlarla baş etme, şefkat ve nezaketi geliştirme, odaklanma ve yaratıcılığın artması konularında fayda sağlamaktadır.

MBSR, başlı başına bir tedavi veya terapi yöntemi değil; koruyucu, önleyici ve destekleyici bir programdır.

Programdan Ne Öğreneceğim?

MBSR Programı, düzenli uygulanan Mindfulness egzersizleri ile kişinin mevcut anda kalma, şimdiki ana odaklanabilme, içsel ya da dışsal uyaranlara karşı otomatik tepkilerini fark etme, bu tepkileri olduğu hali ile kabul edebilme ve bunlara karşı yeni yaklaşımlar oluşturabilme becerilerini geliştirmeyi hedefler.

8 hafta boyunca duyguların, düşüncelerin ve duyumların farkındalığını içeren, bir dizi zihinsel ve bedensel uygulamayı içerir.

Mindfulness uygulamalarına ve deneyimsel çalışmalara ek olarak psikoeğitim ve katılımcıların paylaşımları yoluyla stres, stres yönetimi ve mindfulness’ın günlük durum ve kişilerarası iletişimde nasıl uygulandığı konularına açıklık getirilir.

MBSR Kimler İçindir?

MBSR programına katılmak için herhangi bir ön koşul yoktur. Zihinsel ve bedensel sağlığını korumak; zorlayıcı durum ve duygularla kalabilmeyi öğrenmek, kendisi ve çevresine karşı daha nezaketli olabilmeyi, düşünce, duygu ve davranışlarına daha yakından bakabilmeyi ve bakış açısını genişletmeyi isteyen herkes için uygundur.

Online MBSR Süreci Nasıl İşler?

  • Programa kesin kayıt öncesinde adaylar ile bilgilendirme amaçlı ücretsiz online bir görüşme gerçekleştirilir.
  • Oturumlar toplu görüntülü görüşme imkanı sağlayan online toplantı araçları üzerinden yürütülür.
  • Programı 16 Nisan- 4 Haziran tarihleri arasında 8 hafta boyu her Cumartesi Günü
  • 10.00 – 12.00 saatleri arasındadır.
  • 21 Mayıs Cumartesi günü 6 saat sürecek olan sessizlik günü yapılır.
  • Her oturum; bir temayı, mindfulness egzersizlerini ve paylaşımlarını içerir.
  • Egzersizler, iç görü ve odaklanma meditasyonlarına ve yoga uygulamalarına dayanmaktadır. Bu uygulamalar dinsel amaç veya bağlanmalardan bağımsızdır.
  • Katılımcılardan günlük ev uygulamaları yapmaları beklenir ve bu uygulamaları teşvik etmek için katılımcılara el kitapçığı ve egzersizleri içeren ses kayıtları verilir.
  • Katılımcılar program sonunda, uluslararası geçerliliği olan bir katılım belgesi almaya hak kazanırlar. Katılımcılar bu belge ile ulusal ve uluslararası MBSR Eğitmenliği Eğitimi için ön koşulu karşılamış olur.

Eğitmen

Uzman Psikolog İpek Turgut

Mindfulness Institute (MI) tarafından düzenlenen 270 saatlik eğitmenliği eğitimini tamamlamış uluslararası akredite MBSR eğitmenidir.

https://kolektifpsikoloji.com/team-member/ipek-turgut/

Bilgi ve Başvuru

Program hakkında detaylı bilgi ve kayıt için bize ulaşabilirsiniz.

Telefon : (0216) 999 07 17

E-posta: bilgi@kolektifpsikoloji.com

Mekan

Kolektif Psikoloji
Atatürk Mahallesi, Sülün Cad. Cesur Ap. No:21/3 Ataşehir – İstanbul 34758
istanbul, 34140 Türkiye
Phone:
+90 (216) 999 0 717
Website:
Mekan Websitesi görüntüleyin.

Etkinlik Detayları

Start:
Nisan 16 @ 19:00
End:
Haziran 4 @ 21:30
Cost:
ücret bilgisi için iletişime geçiniz

Organizatör

Kolektif Psikoloji
Telefon:
02169990717
E-posta:
bilgi@kolektifpsikoloji.com