Çift Terapisi

Çift / İlişki Danışmanlığı Nedir?

Çift Danışmanlığı, bireysel sorunlardan daha çok ilişkiye odaklıdır. Hasar görmüş, iletişim sorunları, güven sorunu gibi duygusal olarak ilişkide oluşan sıkıntıları ve zorlanmaları iyileştirmeye odaklanır. Değişim ve gelişimi sağlamak adına  çiftler arasındaki yakın ilişkinin çalışıldığı, ilişkideki çıkmazlar ve ilişki içi problemler, anlaşmazlıklar başta olmak üzere eş ilişkisinin incelendiği bir modeldir.

Bazen geçmişten gelen beklentileri,  kişisel ihtiyaçlarını, hedefi şaşırarak eşlerinin telafi etmesini bekliyor olmak çatışmalara sebep olabilir. Eşler genellikle yanlış partnerle evlendikleri için sorun yaşadıklarını düşünebilirler. Oysa, mutlu evlilikle mutsuz evlilik arasındaki fark, sorunların sayısı veya doğru partner değil tıkandıkları noktayı keşfetmek için çaba göstermemeleridir.

“Ben” kavramını “biz” kavramına dönüştürülmesi, ilişkinin yeniden yapılandırılması veya ilişkide var olan sorunların çözümlenerek daha mutlu, iletişimi kuvvetli bir ilişki oluşturulmasına katkı sağlar.

Evlilik – Çift danışmanlığı sadece ilişkiyi düzeltmeye ve iyileştirmeye odaklanmaz. Kişilerin ihtiyaçlarını ve beklentilerini ortaya koyarak, aslında bu ilişkinin her iki bireye de iyi gelip gelmeyeceğini araştırır.

Çift/ İlişki Danışmanlığından Kimler Yararlanabilir?

Birbirinden farklı iki insanın evlenerek paylaştıkları hayat, güzel olduğu kadar stres yaratıcı da olabilmektedir. Çift ve evliliklerde yaşanılan duygusal tıkanıklık, uyumsuzluk ve sorunlar derin hayal kırıklığı ve sonrasında tatminsizlikler yaratabilir. Bu problemlerle baş edemeyen tüm çiftler, ilişkilerinin devamını sorgulamak veya olumsuz akışı olumlıya çevirebilmek adına profesyonel yardıma ihtiyaç duyulabilirler.

Danışmanlık desteği bireyin hem kendisini, hem de eşini daha iyi tanımasında, beklentilerin ve ihtiyaçların şekillenmesi ve ifade edilmesinde önemli bir role sahiptir. Birbiri için uyumsuz olduğuna veya anlaşamadığına karar vermiş pek çok çift bu süreçte birbirlerini daha yakından tanıyarak ortak paydada buluşmakta ve ilişkilerini iyileştirmektedirler. Eski heyecanını yitirmiş ilişkilerde de yeniden birbirini keşif süreci ilişkinin enerjisinde artış sağlamaktadır.

İlişkilerin Sonlandırılmasında Danışmanlık Faydalı Olur mu?

İlişki Danışmanlığı, iki bireyin de ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmaktadır. Eğer ilişki devamı konusunda çiftlerden biri kararsızlık yaşıyor veya bitirme kararı almış ise, ilişki ayrılma sürecine yönelebilir. İlişkinin sağlıklı bir şekilde sonlandırılması, ailelerin ayrılması, özellikle de çocuklu aileler konusunda çok daha fazla önem taşımaktadır. Sürecin minimum stres ve maksimum anlayış ile sonlandırılması için evlilik / çift danışmanlığı önemli bir yere sahiptir.

İlişki Danışmanlığı Ne Kadar Sürer, Nasıl İşler?

İlişki Danışmanlığı süreci minimum 6 seansta fayda sağlamaktadır. İlişkinin geçmişi, ne kadar süredir devam ettiği, ilişki içinde yaşanan sorun ve danışmanlığa başvuru sebebine göre süreç şekillenmektedir. Bazı durumlarda çiftler bireysel danışmanlık için birkaç seans için ayrı ayrı seanslara alınabilirler.

Çiftin danışmanlık sürecinde ne kadar açık olduğu, çözüme ne kadar istekli olduğu ve ilişki konusundaki hedefleri terapinin sürecini kısaltıp uzatabilir. Psikologlar ile yapılan ilk görüşme sonrası ilişki dinamiği de göz önünde bulundurularak, çiftin devam etmesi önerilen ortalama seans süresi bilgisi verilmektedir.

Çift Danışmanlığında Çalışılan Konular

 • Uyum Problemleri
 • İletişim problemleri
 • Anlaşmazlıklar
 • Şiddet
 • Kıskançlık
 • Aldatma/Aldatılma problemleri
 • Boşanma
 • Güven problemi
 • Geniş aile sorunları
 • Kültürel farklılıklar
 • İlişkide travmaların etkisi
 • Öfke kontrol sorunu
 • İsteksizlik
 • YENİ ÇÖZÜM YOLLARI