Categories: Aile, Bireysel, Genç ve Ergen, İlişkiler ve Çiftler, Kişisel Gelişim Leave a comment

Sosyal Medya İlişkileri Bozuyor mu?

İnternet Aşkları

Son yıllarda internet ilişkilerinde ciddi bir artış söz konusu. Bireyler, sosyal paylaşım siteleri ile tekil sosyallik yaşıyorlar. Kendilerine internet üzerinde sosyal bir çevre oluşturuyorlar. İnternet ortamına başlayan bu sosyal yaşamın bir getirisi olarak internet ile başlayan ilişkilerde artış yaşanıyor. Bu tür ilişkilerde gözlemlediğimiz başlıca sorun iletişim sorunu oluyor. Çiftlerin bize danışma sebeplerinin basında anlaşılamama, yapıcı ve çözüme yönelik iletişim kutlamama yer alıyor. Eşinin kendisine yeterince değer göstermediği duygusu ağırlıklı olarak karşımıza çıkıyor. İnternet ortamında başlayan ilişkiler daha az etkileşimin yani duyuların ön planda olmadığı bir tanışma ortamında gerçekleştiği için iletişim sınırlı ve yüzeysel oluyor. Bazen ise bireyler kendilerini internet üzerinde olmak istedikleri gibi tanıtıyor, bu da ilişki başladıktan sonra gerçek davranışlarla karşılaştıklarında bir hayalkırıklığı meydana getiriyor. Bu noktada da çatışma başlıyor.

İnternet kadın-erkek ilişkilerinin boyutunu değiştirdi!!

İnternet ilişkilere farklı bir boyut getirdi. İnternette başlayan ilişkilerin yanı sıra internet ilişkileri bitiren ya da ilişki içi sorunun oluşmasında en büyük faktörlerden biri oluyor. İnternet bazen çiftlerin sadakatsizlik konusundaki tetikleyicileri haline de gelebiliyor. Çiftlerden birinin cinsel içerikli sitelere girmesinin, internette başkalarıyla yapılan yazışmaların ya da sosyal paylaşım sitelerinde yayınlanan fotoğrafların ilişkide kavga konusu olduğuna sık sık şahit oluyoruz. Eşinin şifrelerini kırarak yapılan özel alana müdahaleler de ilişkide çatışmalar meydana getiriyor. Sorunlar sanal olunca, ilişkide de samimiyet ve yakınlığın boyutu değişiyor ve ilişki de sanal problemlere sahip oluyor.

Bir diğer çarpıcı nokta da, ilişkide sorunlarla yüzleşmekten kaçınan çiftlerin internette daha fazla vakit geçirdiği. Bazen bir evin içinde ayrı koltuklarda ayrı sanal sosyallik yaşadıklarını ve bunun da iletişimi bozduğunu gözlemliyoruz
İnternet, ilişkileri samimiyetsizleştiriyor ve çiftleri birbirinden uzaklaştırıyor.

İletişime ve romantizme ayrılacak vaktin büyük bölümünü İnternette özellikle de sosyal medyada harcıyorlar. İnternet ilişkilerinin ve internette yoğun vakit geçiren çiftlerin sorunlarının diğer ilişkilere göre daha yüzeysel olduğunu, böyle çiftlerin daha mesafeli olduklarını söyleyebiliriz. Bazı çiftler birbirlerini bir dedektif gibi sosyal medyadan takip etmeye başlıyorlar, iletişim ve güven duygusunun yerini şüphe ve bireysellik alıyor.

Bir diğer gerçek de, sosyal medyada birlikte mutluluk pozları veren birçok çiftin aslında ilişkilerinde sorunlarla baş etme yöntemi olarak sosyal medyayı kullanması. Dışarıya karşı mutlu gözükerek çatışmalı duygu durumundan ve yüzleşmeden uzak kalmayı deniyorlar. Gerçekten mutlu çiftlerin sevgileri ve ilişkileri ile ilgili sık sık paylaşımlarda bulunmadığı, ilişkilerini kendi içinde kendi olgunluğunda yaşadıklarını gözlemliyoruz.

İnternet bağımlılığı ve sosyalleşme gelecekte nasıl olacak?

Zaman içinde sessizleşiyoruz, iletişimimiz bozuluyor, sosyal medya dili ile konuşuyor ve en ironik olayları daha gülüp geçilecek durumlar haline getirip paylaşımlarda bulunuyoruz. Bunun bireylere en büyük zararı iç görü ve farkındalıklardan uzaklaşmaları yönünde oluyor . Saatler geçirdikleri İnternet’e rağmen kendileriyle baş başa kaldıkları birkaç dakikada yalnızlık hissetmeleri, duygusal olarak bireyleri zorluyor. Sadece internet bağımlılığı için terapiye gelen danışanlarımız bulunuyor. İnternet bağımlılığı gelecekte daha da vahim bir boyuta ulaşabilir.

Aile olmanın en temel noktasının paylaşım ve bütün olma kavramlarından geldiği düşünülünce biz olmaktan ve geleneksel aile modelinden, ben ve tek olmaya doğru bir başkalaşım gerçekleşmektedirç Yeni nesil ailelerde ilk versiyonlarını yaşadığımız bu model daha sonra birbirinin özel hayatından, beğendiği filmlere kadar birbirini de internetten takip edecek modellere dönüşebilirler. Zaman içinde internet toplumu ve bireyleri daha da yanlızlaştıracak birbirinden uzaklaşabilir ve bu durum toplumsal olarak da bir duyarsızlaşmaya sebep olabilir.

Psikolog Ezgi Başaran

Bir cevap yazın